Illatbiológia
Egy kis biológia, avagy tudj többet a szaglásról...
Egy kis biológia, avagy tudj többet a szaglásról...
Főbb érzékszerveink: hallás, látás, tapintás, ízlelés és a szaglás, amelyek közül a szaglás a leginkább elfeledett, holott a legősibb érzékelésünk. A szagok, illatok nagyon fontosak életünkben, számtalan
érzelmet váltanak ki, részt vesznek párkapcsolatunkban, párkeresésben, anyai ösztönünkben és számos veszélyt is kivédhetünk általa. Testünk tele van illatkibocsátó mirigyekkel, amelyek nagy része a szexuális vonzalommal kapcsolatban kezdik el működésüket fiatal (serdülő) korban. Ezen felül szerepe van a táplálkozásban, egy étel-ital íze és illata együtt hatnak ránk. Az illatok és a szaglás szerepe a nemi vonzódás felkeltésén át nyugtató, lazító és gyógyító szerepe is vitathatatlan.
A szaglószervek az agy számos részével tartanak kapcsolatot, ellenben a látás és a hallás szervei, amelyek sokkal kisebb agyterületre korlátozódnak.Az állatokkal szemben az ember szaglószerve közel nem olyan pontos, mégis jelentősen meghatározza az életünket. A szagok azonosításának képessége elsajátítható, gyakorlással egyre jobban meg tudjuk különböztetni az illatokat. Fejlett szagérzékelő képességgel rendelkeznek az illatszerészek, az ORRok, akik nem csak képesek több száz összetevőt megkülönböztetni, felismerni, hanem alkotnak is illatokat, parfümöket.
A szaglószerv hamar elfárad, ezt biztosan tapasztaltad már te is...egy illatot legyen az kellemes vagy kellemetlen rendkívül hamar megszokja az orr, ami után egyszerűen nem érezzük azt. Ennek oka, hogy szaglószervünk receptorai telítődnek. Kis szünetre van szüksége, hogy az előző illatot/szagot újra érzékelni-érezni lehessen. Parfümtesztelésnél ezért van szemeskávé, mert azok képesek az illatokat semlegesíteni, így az orr gyorsan, ismét képes az illatokat felismerni. A friss levegőn való tartózkodás is hasonló eredménnyel szolgál.
Az orrunk sajátos működését tekintve és tudva, hogy hamar elfárad érdekesség, hogy más az illat érzékelése egy parfümériában és más otthon! Máshogy hatnak az illatok egy illattal teli környezetben és másképp, amikor semleges vagyis nem illatos a hely, ahol szaglásszuk, szimatoljuk. Részben a hőmérséklet és a páratartalom is felelős az illat érzékelésében. Viszont fontos, hogy tudjuk az illatnak érvényesülési ideje van, így aki hamar hoz döntést egy illattal kapcsolatban az illat valódi kifejlődéséről lemarad, ki kell várni az illat kibontakozását, hogy megmutathassa valójában milyen! Az Illatpiramis erre szolgál, ebben segít, pontosabban megmutatja, hogy egy egy fázis mit rejt!
Mindenkinek van kedvenc illata, életkorra, nemre való különbségekkel. Kisgyermekek általában a friss, édes gyümölcsillatokat kedvelik, nem véletlenül gyártanak gyümölcsös-epres játékszereket, radírt, ceruzát stb. A serdülők inkább az erős, nehezebb illatokat kedvelik, mint például---pézsma, szantálfa. A csecsemőillatról már írtunk, ez a jellegzetes-kedves illat a gyerekkor folyamán lassan eltűnik felváltja a serdülőkor felnőttesebb illata, amikor a nemi érés kezdetén a bőr faggyúmirigyei elkezdik működésüket.
Tudtad, érzékelted, próbáltad már?? ... csak akkor érzel szagokat/illatokat, ha lélegzel?...Ha visszatartjuk lélegzetünket nem érzünk szagokat! A szaglásérzést szaporább, fokozott ütemű gyors-rövid belélegzéssel fokozhatjuk----ez a szimatolás, szaglászás!
vissza: PARFÜMISKOLA
blog comments powered by Disqus