Illatok és alvás
Mond, te ugye jól alszol?
Egy érdekes téma, ami az évszakokról, jelenleg a nyárról jutott eszembe, az alvás és a parfümök kapcsolatában!
Noha számomra a tavasz a legmozgalmasabb évszak és akkor jelennek meg a legintenzívebb illatok (részben, érzékelésben elsőként) a nyár fülledtségét, melegségét tekintve sokkal erősebb illatélményhez juttat minket a nyár és másképpen is hat ránk. Ennek okát a hőmérsékletben gondolom, hiszen ilyenkor egy nehéz vaniliás illat fullasztóvá is válhat, másképp hat ránk. Tavasszal mámorító, de éjszaka még sem zavaró, nyáron a kicsit kevésbé nehezebb illatok hatnak kedvezőbben az illatérzékelésünkre! Persze egyénileg változó kinek mikor és milyen érzetet nyújtanak a virágok aromái vagy akár az, hogy tud-e/szokott-e éjszakára parfümöt viselni! És szubjektív persze az érzet is, mindenkinek egyedi az illatérzékelés mélysége és milyensége. Az pedig, hogy hogyan alszunk- azaz mennyire jól- szintén egyedi.
Akár a nyári időszakot nézzük vagy csak úgy általánosságban az illatok intenzitását és az alvás minőségét találtam egy cikket a nature.com oldalon, ahol a szubjektív illatérzékelés- intenzív illatok- és az álom minőségének kapcsolatát vizsgálták. Keresték a választ arra, hogy az intenzív illatok, szagok, rossza alvás/ rémálmokat okozhatnak-e.
Az, hogy az intenzívebb szagok negatív álmokat válthatnak-e ki, megmagyarázható lenne azzal, mivel az illatokat/ szagokat általában intenzívebbnek érzékeljük, ha kedveljük vagy ismerősek, viszont a vizsgálatok eredményei azt mutatták ki, hogy a szubjektív intenzív illatérzetek nem váltanak ki negatív álmokat. Gondolhatnánk, hogy az erősebb szagok nagyobb hatást gyakorolnak az érzelmeinkre, mivel intenzívebben stimulálják az agyat. Nevezetesen az izgalom során, a gyenge szagok erősebb szaglási reakciót váltanak ki, míg az erős szagok gyengébb reakciót váltanak ki. „Annak vizsgálatára, hogy ez a különbség befolyásolja-e az álmokra gyakorolt hatásokat, összehasonlítottuk az erősen és gyengén észlelt szagcsoportok légzési aktivitását; szignifikáns különbségek azonban nem voltak megfigyelhetők.” A vizsgálat azt sugallja, hogy a szubjektíven észlelt erős szagok valószínűleg nem befolyásolják az álom emocionálisságát, és másképp dolgozhatók fel.
A szag az illat hasznos inger az alvás közbeni információfeldolgozás vizsgálatához! A trigeminális (ideg) komponensek nélküli szagok és az enyhe trigeminus (a legnagyobb agyideg, és mind érző, mind motoros rostokat tartalmaz. A fej legnagyobb részének érző idege, és számos izomnak, közöttük a rágóizmoknak a mozgató idege.) szagok nem okozzák sem az izgalom szintjének növekedését, sem a szag megjelenését; sőt több tanulmány is beszámolt az alvás során feldolgozandó szagokról. Az ébredés során azonban a szagérzékelésnek igen változó egyéni különbségei vannak, amelyeket figyelembe kell venni a szagok alváskutatásban való alkalmazásakor.
Korábbi tanulmányok feltárták, hogy a szagérzékelés specifikus egyéni eltérései a REM alvás alatti szaglás megjelenésének az álom emocionálisságára gyakorolt hatásával függenek össze. Először azt vizsgálták, hogy a szagok álomemocionalitásra gyakorolt hatásai összefüggésben állnak-e a szagpreferencia egyéni eltéréseivel, és azt találták, hogy csak az előnyben részesített illatok-szagok váltanak ki több negatív álomérzelmet. Egy későbbi tanulmányban azt találták, hogy az ismerős illatok-szagok negatív álmokat is kiváltanak. Mivel az intenzívebb szag (erősebb észlelési élmény) általában erősebb agyi aktivitást eredményez, így a szagpreferenciának és ismerősségének tulajdoníthatók, ami azt tükrözi, hogy a szag milyen intenzíven érzékelhető.
Ezenkívül a szagérzékenységet is vizsgálták, mert ez összefüggésbe hozható a szagintenzitás érzékelésével. Az érzékenység és a szubjektív intenzitás nagyon szorosan összefüggő észlelési jellemzők. Például egyes nagy érzékenységű egyének még alacsony koncentrációjú szagokat-illatokat is érzékelhetnek, míg mások alacsony érzékenységűek csak magas koncentrációkat.
Érdekességként hoztam ezt az írást, érdekességként, hogy mennyi mindent befolyásol az illat. Ha már szubjektív, személy szerint én alváshoz semmilyen parfümöt nem használok, a tusfürdő illata, a tiszta ágynemű, amely szintén illatos bőven elegendő számomra!