Levendula- füstölő rúd készítése
Azt biztosan tudtad, hogy a füstölés volt az első „illatosítás”, amit az őskorban a tűz feltalálásával kezdtek alkalmazni elődeink! Akkor ugyan még nem a mai értelemben és célzattal használták sokkal inkább állatok távoltartására, tartósításra…
A füst jótékony hatását, természetesen azon füstöké, amelyek nem károsak sem emberre, sem a levegőre, nyugtató és fertőtlenítő hatású, előszeretettel alkalmazzák rituálékon, hiszen látványa és illata nyugtatólag hat az emberre. A levegő illatosítása pedig nagyon népszerű, még a füst jelenlétével együtt is, főleg egy kerti partin való részvételkor, beszélgetésekhez, horgászathoz, de egyre nagyobb teret kapnak a lakásban történő füst általi „tértisztítás”, fertőtlenitő hatás miatt.
Az idei évben készítettem levendula krémet, levendulapárlatot és levendula vizet,
így bőven maradt levendula szár, amelyből füstölők készültek:
A megmaradt levendulaszárak sem kidobandóak, azon felül, hogy azok is tartalmaznak illóolajat, így akár a krémbe is felhasználhatóak, készíthető belőlük füstölő rúd, amivel a szabadban a szúnyogok elriasztására használhatod, belső térben igazoltan fertőtlenítő hatása végett kiváló lehetőség! Nyáron is lehetséges betegség, így a beteg tartózkodási helyén történő füstölés és a szellőztetés, a levegőben lévő baktériumok nagy számát elpusztítja, nyugtatólag hat az emberre. Télen ez még inkább lehet egy alternatív megoldás.
A szabadtéri füstéles pedig egy nagyon kellemes, szórakoztató dolog, pláne, ha nem a boltban vásárolt, élővilágra mérgező füstölőket használjuk, hanem magunk készítette, dekorált, esztétikus és naturális füstölőt készítünk.
Füstölőkben használható gyógynövények
Mindegyik növénynek vagy gyógynövénynek más az illata, hatása és üzenete. Mindenki megtalálja a számára legszebb alapanyagokat a kerten belül, piacokon, de akár réten is! A leggyakrabban használt a fehér zsálya a levendula, dekorációs elemként pedig a rózsa, mutatossága miatt, de mindegyik nővényi elem csodálatosan mutat a füstötő rúdban.
Néhány közülük:
- Levendula: nyugtató hatású, tisztít
- Fehér zsálya (orvosi zsálya is tökéletes) – megtisztítja a negatív energiákat és kiegyensúlyozza a csakrákat
- Rozmaring : tisztít és „távol tartja a negatív energiákat”
- Citromfű: rovarűző aroma, tisztázza, tisztítja és kinyitja az „ajtókat”
- Eukaliptusz : lelki tisztaságot és békét ad, fertőtlenít
- Fahéj : nyugtat és véd
- Rózsa: segít meditálni és megnyugtatni az elmét, romantikus pillanatokat szerez
A füstölőrudak használata: Miután száraz növényi részekről van szó, fokozott felügyeletet igényel, gyermekek kezébe nem adható és tőlük távol tartandóan alkalmazandó! Ezen felül ügyelj kisállataid se érjék el, mert a parázs forró, megégetheti őket is!
Célszerű egy agyag vagy fém edényben tartani a begyújtás után és a parázslás idejére, akasztva pedig fordíts külön figyelmet, hogy az esetleges parázs ne eshessen senkire vagy gyúlékony anyagokra!
A füstölés ősi múltra visszatekintő alkalmazása révén, az ember kicsit relaxált állapotba kerül, ki tudja miért a füstölés nyugtató, de tapasztalhatod, ha meggyújtasz egy kis füstölő rudat, nézed a parázslást, a felszálló és cirkalmas ívet leíró füstgomolyagot, érezhetően megnyugszol, a felszabadult illóolajok belélegzése pedig esszenciális aromát juttatnak a testedbe, amivel a hatás erősödik!
Nincs más dolgod, mint élvezni a saját készítésű rituálédat egy forró nyári nap estén, kellemes környezetben, vízparton horgászat közben vagy kertedben, erkélyeden.