MÉZES JEGYEK A PARFÜMÖKBEN
"Egy tavaszi nap, egy a sok közül, amely igazán csendesnek és békésnek tűnik. A virágokkal teli rét, mint egy csodálatos festővászon alatt azonban ezrek vívnak kétségbeesett versenyfutást a túlélésért. A méhek őrült tempóban dolgoznak, értékes nektár- és virágporrakományt szállítanak, hogy lerakják azt a méhsejtekbe. A szűk kaptárban fülsiketítő zümmögés tanúskodik a méhek kötelességtudatáról, ahol egyetlen méh sem áll meg, hogy megkérdőjelezze szerepét az örökös munkában az élet a királyságban.”
Tudtad?,hogy a méhek ilyenkor a téli élelmüket állítják elő, azért dolgoznak a melegebb napokon, hogy a hideg idő beköszöntével visszahúzódjanak a biztonságot és élelmet adó kaptárukba? Ezek mellett létezésük, munkájuk, szorgalmuk biztosítja az életet a földön, amelyről május 20.-án- egy nap meg is emlékezünk! De nem csak egy nap kéne figyelnünk rájuk, köszönetet mondani munkájukért, hanem minden nap!
Rengeteg természetfilmet láttam velük kapcsolatban, néztem/hallgattam meg méhészek riportjait, akik bemutatják munkájukat, a méhek életét ismertem meg, és elvarázsolt ez a világ! A méhészek alázatos munkája, ahogy cserébe a mézért milyen módon bánnak velük! Szánj rá néhány órát az életedből és nézz meg néhányat, mert egy csoda a méhek élete, munkája!
A parfümökkel kapcsolatban jutott eszembe a méz, így utánajártam vajon az a kiváló édes és sűrű anyag, a méz, hogyan lehet alkotóeleme egy illatnak! Ugyan van illata a méznek, de illóolajat nem tartalmaz!
De akkor mégis, hogy jelenik meg a méz édes illata egy parfümben?
Az illatszerekbe a mézédes jegyeket többféleképpen is bele lehet „vinni”. Az első a méhviasz! Ezt a viaszt a méhek állítják elő, hogy megépítsék kaptárjukat a méz tárolására. Az összes méz kivonása után a viaszt illékony oldószerekkel kezelik. Ez az eljárás lehetővé teszi egy olyan termék előállítását, amelyet azután alkohollal átmosnak. Egyes virágok azt is lehetővé teszik, hogy felfedje a parfüm mézes árnyalatait. Ez a lonc, a mimóza esete vagy a dohány jegyei, amelyek természetes-mézédes jegyeket is eredményezhetnek.
A szintetikus megoldások a parfümőröknek is lehetőséget nyújtanak a méz édes jegyei előállítására! A mézes jegyek a laboratóriumban reprodukálhatók a szintetikus molekuláknak, például a fenil-ecetsavnak köszönhetően. Különböző alapok vannak, néha mézes-bőrös vagy virágosabb aromák előállítására.
A méz és a méhek-Történelem és eredet
A méz édes anyag, amelyet a méhek bizonyos virágok nektárjából készítenek. A növényfajtól függően a méz világos vagy sötét, sűrű vagy folyékony, íze és tulajdonságai eltérőek. Ez a legelső édes fűszer, amit ember fogyasztott. Valójában a Spanyolországban és Dél-Afrikában talált barlangfestmények azt mutatják, hogy őseink már a történelem előtti időkben gyűjtöttek vadmézet. A középkortól ezeregyféleképpen használták: édességként, vagy bor, ételek ízesítésére, de gyógyírként vagy akár kozmetikában is nyugtató erényei miatt.
Csak évtizedekkel később, a 17. században kezdünk érdeklődni e természeti jelenség iránt. A mikroszkóp feltalálásának köszönhetően a méheket alaposabban tanulmányozták. Ez lehetővé tette ennek a folyékony aranynak a gyártási folyamatának megértését. A vadméz betakarítása egyre inkább csökkenni fog, a 19. századi termelést pedig a méhek háziasításával sikerül kordában tartani.
Mézédes jegyek megjelenése az illatszerben
Az egyes virágok által feltárt mézédes jegyek számos kompozícióban megjelentek, amint a 19. században modernizálták az illatszert. A korábbi évek nehéz és állatias illatai lágyabb virágos jegyeknek adták át a helyüket. Ennek az édes elixírnek a használata lehetővé tette a pazar vagy túl virágos parfümök lágyítását. De csak a 20. század eleji francia parfüméria aranykora és olyan nagy nevei, mint a Coty vagy a Guerlain használták fel igazán a mézes jegyeket a formulákban. A szintetikus kémia fejlődése azt is lehetővé teszi az illatszergyártók számára, hogy más alternatívákat találjanak ennek a különleges jegynek a megalkotására.
Mézes jegyek: érzéki és regresszív parfüm- Szaglás leírása
A mézédes jegyek azért érdekesek, mert nagyon érzéki és lágy illatérzetet keltenek. Regresszív illata napfényes árnyalataival csiklandozza szaglóemlékezetünket. Ez egy olyan illat, amely egyszerre „lágy”, de természetesebbé teszi a kompozíciót. Ez a jegyzet több érzetet is felfed, virágos és gyümölcsös akkordokkal, pl a dohány amelyek az állatiasabb és bőrösebb jegyeket idézik. A méhviasz-abszolút viaszos árnyalatot hoz létre, széna és fű jegyeivel, de nem édesen érezhetően. Ez egy olyan összetevő, amivel meglehetősen nehéz dolgozni, mert túlságosan kifejezett nyers és állati illatot kölcsönözhet, viszont a szintetikus vegyületek összeállításuk szerint természetesen mézes hatást kölcsönöznek majd, fásabb vagy akár fúszeresebb tónusokkal.
Mézédes jegyek illatos akkordjai
A méz illata sokféle összetevő kombinációhoz köthető. Különféle árnyalatainak köszönhetően olyan jegyeket kínál, amely majdnem minden illatcsaládhoz illik. Általában nem ez az összetevő a legkiemeltebb, és nem is az illat kulcsjegye, lágyítani, érzékibbé teszi így a virágaromák lágyítására használják, vagy meleg és állatias aromákat kölcsönöznek a keleti vagy ciprusi akkordoknak. A mézes jegyek a fás kompozíciókban is megtalálhatók, ahol felfedik a fás illatjegyeket. A mézet gyakran használják az illat tartósabbá tételére is, miközben természetes hatást adnak.
Érdekességnek hoztam, sokan szeretik a mézet- egy kanállal, ha fáj a torkunk, ételeinkhez adjuk fűszerként, édesítünk vele, sokan olyan arc és testápolókat részesítenek előnyben, amely mézet is tartalmaznak, sokan szeretik a mézes illatú parfümöket és még sorolhatnánk! Biztos sokan hallották a napjainkban elterjedt vegyi anyagok okoztak méhpusztulásokat, amelyek veszélyeztetik a méhek életét, így a mi életünket is. Ha ők nincsenek, a legkisebb gondunk, hogy nem lesz mit tegyünk az ételeinkhez, nem lesz mézünk! Rajtuk keresztül van gyümölcs is, így az ő védelmük a mi életbe maradásunk záloga! Fontos részei életünknek, így ne csak a május- azon belül is a 20.-a szóljon róluk, hanem az év minden napja! Ne vegyük természetesnek a természetest, hanem legyünk érte nagyon hálásak és tegyünk meg mindent, hogy a természet bennük a méhek velünk maradjanak!
Kiváncsian várom a visszajelzéseiteket, nektek milyen érzéseitek vannak a méhekkel kapcsolatban, szereted-e e termékeit, használsz-e mézes krémeket, szereted-e e mézes parfümöket?