PARFÜMTITKOK
Azt hiszed, mindent tudsz a parfümökről? Hát nézzük!
Ha itt vagy biztosan naponta használsz illatot, parfümöt, de nem biztos, hogy tudtál ilyen részletességgel róluk.
A legtöbben tudhatják, hogy a jó illatú anyag vagy közismertebb nevén „parfüm” egy illatos folyadék, amelyet a régi szép időkben jellemzően virágokból és fűszerekből kivont illóolajokból állítottak elő, de ma már gyakrabban vegyi anyagokkal készítik, szintetikusan olajokból és természetesen alkoholból.
Mindannyian szeretünk parfümöket hordani és jó illatúak lenni, és legtöbbször az a cél, hogy jó benyomást keltsünk magunkról másokban, de néha csak azért, hogy jó illatokat érezzünk magunkon, de emellett egy illat, ami egész nap velünk van és jólesik érezni, ami megnyugtat vagy épp felpezsdít, akár egy régi emlék megidézése végett, számtalan módon hatással legyen ránk!
Mennyit tudsz valójában a parfümökről és a testedre permetezett illatokról?
Nos, íme néhány érdekesség, amit szerintem eddig nem tudtál a parfümökről, amelyek megismerésével jobban tisztában leszel azzal, mit permetezel magadra, és, hogy emiatt a jövőben még jobb illatokat tudsz majd kiválasztani!
ELŐSZÖR NÉZZÜK ÁT A KÜLÖNBÖZŐ PARFÜM KATEGÓRIÁKAT
- PARFÜM
A parfüm, más néven extrait de perfume vagy tiszta parfüm rendelkezik a legmagasabb illatkoncentrációval.
A parfüm 15% és 40% közötti illatanyagot tartalmaz, azonban a koncentráció, amelyet a parfüm által elért erősségnek nevezünk, a legtöbb parfümnél általában 20% és 30% között van. Az összes illat közül a parfümök maradnak meg a legtovább; általában 6-8 órán keresztül érezhetőek. Az illatanyag magas koncentrációja miatt általában a parfümök képviselik a legmagasabb árat az összes illattípus közül. Az érzékeny bőrűek jobban járnak a parfümökkel, mivel jóval kevesebb alkoholt tartalmaznak, mint más illattípusok, és ezért nem szárítják ki annyira a bőrt.
- EAU DE PARFÜM
A parfüm után az eau de parfum (EDP) rendelkezik a következő legmagasabb illatkoncentrációval. Az Eau de parfüm illatkoncentrációja általában 15% és 20% közötti. Az Eau de parfüm átlagosan 4-5 órán át kitart. Általában olcsóbb is, mint a parfüm, és bár magasabb az alkoholkoncentrációja, mint a parfümökben, jobb az érzékeny bőr számára, mint az ettől még kisebb koncentrációjú parfümök. Az Eau de parfum az egyik legelterjedtebb illattípus, mindennapi viseletre is alkalmas és az ára is megfizethető.
- EAU DE TOILETTE
Az Eau de toilette (EDT) illatkoncentrációja 5% és 15% közötti. Olcsóbb, mint az Eau de parfüm, és az egyik legnépszerűbb illatfajtája a márkáknak. Miért vajon? Gondold át, egy parfüm töménységet kétfelé osztanak, így a koncentráció feleződik, betöltik az üvegekbe, megfelelő alkoholtartalommal és máris egy parfüm árából kettőt csinálnak! Jó marketingfogás, hiszen kisebb koncentrációval adják, árában persze nem feleannyi! Az EDT illat általában 2-3 óráig tart. Egyesek az Eau de toilette-t nappali viseletnek hordják, míg az Eau de parfümöt éjszakára. Persze, ha nem indolkolja semmi érdemes éjszaka parfüm nélkül aludni, hiszen a jobb pihenés, a minőségi alváshoz nem szükséges parfümillat magunkon! Az eau de toilette kifejezés a francia „faire sa toilette” kifejezésből származik, ami felkészülést jelent.
- EAU DE COLOGNE vagyis KÖLNI
Az Eau de cologne vagy (EDC) illatkoncentrációja sokkal alacsonyabb, mint a fenti típusú parfümökben. Az EDC általában 2-4% illatkoncentrációt és magas alkoholkoncentrációt tartalmaz. Persze, természetesen olcsóbb, mint más illatfajták, de az illat általában legfeljebb 2 óráig tart. Az EDC általában nagyobb palackokban kerül forgalomba, és az illatból többet/többször kell fújni. Eredetileg az eau de cologne egy hagyományos receptre utalt, amely gyógynövényes és citrusos jegyeket használt, kevés alapjeggyel.
- EAU FRAICHE
Az Eau fraiche hasonlít az eau de cologne-hoz, mivel az illata általában legfeljebb két óráig tart.
Az Eau Fraiche illatkoncentrációja még alacsonyabb, mint az eau de cologne, általában csak 1-3%. Viszont- bár az Eau Fraiche illatkoncentrációja alacsony, nem tartalmaz nagy mennyiségű alkoholt. Az illattal együtt az Eau Fraiche maradék része többnyire víz. A fent felsorolt parfümtípusok mellett kb ide tartoznak a borotválkozás utáni balzsamok, illatszerek és más típusú kozmetikumok.
Az összes rendelkezésre álló típus és illat összetétel miatt a parfümvásárlás nem mindig egyszerű, de kellő teszteléssel, rengeteg illattapasztalattal bárki képes megtalálni a hozzá leginkább illő illatot!
MIBŐL KÉSZÜLNEK A PARFÜMÖK?
- Hozzávalók
A gyártási folyamat előtt sok nyersanyagot össze kell gyűjteni. Erről már írtunk ezek azok az első számú okok, amik jelentősen drágítják a parfümök árát! Miért olyan drágák egyes parfümök?
A gyümölcsök, fűszerek, gyanták, levelek, balzsamok és füvek mellett a virágok gyakran elengedhetetlenek, mert virágesszenciák nélkül nehéz parfümöt készíteni. A csúcskategóriás luxusmárkák, mint például a Chanel, saját virágföldekkel rendelkeznek, ami hatalmas beruházás, drága fenntartás és munkaerő szükséglet! Állati eredetű termékek is jelen lehetnek a parfümökben, például a sperma bálnákból származó ámbra vagy a pézsma. Mivel nem minden illat elérhető folyamatosan a természetben, szintetikus- vegyi anyagokra is szükség van. Ez olyan állatok életét mentheti meg, amelyeket eddig az illatok alapanyagai miatt öltek meg!
- Kivonási módszerek
A virágokból és növényi anyagokból származó olajokat, esszenciákat, koncentrátumokat, párlatokat használják parfümök előállításához. Az olajnak a növényi részektől való elválasztásához ki kell vonni, amelynek többféle módja van. A legegyszerűbb módszer a kifejtés, melynek során a növényeket alapvetően addig préselik, amíg az olajat ki nem nyerik. Az enfleurage és a maceráció a növényi olajok kinyerésének egyéb módjai. Az enfleurage egy nagyon érdekes eljárás. Vannak olyan növények, melynek olaja kinyerése rendkívül nehéz, a tubarózsa ilyen például, szerkezete olyan, hogy ha hevítéssel nyernék ki azonnal megsemmisülne. így más módon kell vele bánni. A szirmokat semleges, szagtalan olajokba helyezik, ami egy hordozó olajként funkcionálva magába szívja a szirmok aromáját, ezt megismételve nyerik ki az illatot a szirmokból! Majd alkohollal szétválasztják, hagyják elpárologni és a fennmaradt anyag az értékes illóolaj lesz! A maceráció azt jelenti, hogy a virágokat és növényeket meleg olajban áztatják, majd az olajat elválasztják a zsírtól. Az olajat vákuumban párolják, és azonnal megkapják az esszenciát. Ezek a módszerek zsírt vagy melegített zsírokat használnak az olajok kinyerésére. A növényi részeket felforralva vagy gőzzel történő eljárásával juthatunk hozzá az olajokhoz. Ezt a folyamatot vízgőzdesztillációnak nevezik. Egyes gyártók oldószeres extrakciót is alkalmaznak. A módszer során a növényi részeket benzolban oldják, és etil-alkohol hatásának teszik ki, amit aztán elégetnek, a fennmaradó anyag maga a parfümolaj.
Ha valaha is elgondolkodtál azon, miért olyan drága a parfüm, ne feledd hogy egy 15 milliliteres üveg francia parfümhöz körülbelül 660 rózsából kivont olaj kell.- de ezt már egy korábbi blogban részletesen kifejtettük!
- Az olajok keverése
Egy bizonyos parfüm illat létrehozásához a szakértőknek kiterjedt tesztelést és keverést kell végezniük. Ezt az Orrok végzik, akik szakértőként olyan illatokat is felismernek egy-egy alkotásban, amit egyszerű parfümhasználók még csak nem is gondolnánk, hogy tartalmazza! Több száz összetevővel dolgoznak, patikamérlegen, fantasztikus érzékeléssel rendelkező emberek ők, minden elismerésem nekik! Különleges érzés lehet egy egy parfümöt megalkotni, létrehozni! Több évbe és több száz összetevőbe is telhet, mire elérik a kívánt formulát. Ezt a formulát a frissen extrahált olajok keverésére használják. Az olajok összekeverése után a kívánt illat eléréséhez alkoholt kevernek a főzetbe, hogy az összetevőket hígítsák. A hozzáadott alkohol mennyisége határozza meg, hogy a folyadék kölnivíz, parfüm vagy eau de toilette lesz-e.
Kölni a három közül a legkevésbé illatos, ő tartalmazza a legtöbb alkoholt és csak kb 10 százalékban illóolajokat. Az Eau de toilette akár 15 százalék illóolajat tartalmaz, és értelemszerűen kevesebb alkoholt tartalmaz, mint a kölnivíz. A legerősebb illatú a legkevesebb alkoholt tartalmazó parfüm, amely akár 40 százalékban illóolajokat tartalmaz a legerősebb illatosított kozmetikum.
- Az öregedési folyamat vagyis a parfüm érlelése
Az olajok kivonása, összekeverése és alkohollal való keverése után a főzet készen áll az öregedési folyamatra, mint a bor, állnia kell, hogy összeérjen, kifejtse a benne levő anyagok tökéletes érését. Ebben az időszakban a parfümöt félre kell tenni egy sötét, hűvös helyen. Itt akár néhány hónaptól egy évig is hagyják anélkül, hogy kinyitnák. Az öregedési folyamat segít megkötni az alkoholt és az olajokat, szó szerint összeérik a folyamat végére. Ezután egy szakértő – nose vagyis Orrok teszteli az illatot, hogy megbizonyosodjon arról, hogy az illat megfelelő. Általában az illata erősebb lesz, mint a folyamat előtt. Ezen a ponton bármilyen kívánt beállítás és további keverés elvégezhető. A parfüm csak azután kerül az áruházakba, miután alaposan megvizsgálták, hogy az illat olyan, amilyennek lennie kell.
- A különbség a természetes és a szintetikus parfümök között- van különbség szerinted?
Természetesen a legnagyobb különbség a természetes és a szintetikus parfümök között az begyűjtés, elkészítés módjában rejlik. A növények, fák vagy állatok alkotják a természetes illatok alapelemeit, és az orgonától a szantálfán át a pézsmáig terjednek. A szintetikus illatok szintén csodálatos illatúak lehetnek, de mégiscsak mások, mint a természetes anyagok. A szintetikus illatokat laboratóriumban hozzák létre, és bár ez nem köztudott, az Anyatermészetnek semmi köze a manapság legnépszerűbb, parfümökben és más illatosított termékekben használt illatanyagok közel kétharmadához.
- Hogyan hatnak ezek a környezetre?
Bár lehet, hogy azt feltételezzük, hogy a természetes a jobb, ha az illatalkotásról van szó, ez nem feltétlenül így van.
Például a hatalmas erdőirtás a természetes szantálfa és rózsafa termeléséből fakad, és a természetes pézsma kinyerése fájdalmas beavatkozást igényel az élőlényektől. Mindezek az illatok könnyedén előállíthatók a laboratóriumban a természet védelmében és érdekében! Hatásuk, érzetük megszólalásig azonosak, mégis körültekintéssel kell lennünk egy-egy összetevő tekintetében, amelyek egyes embereknél allergiát válthatnak ki. Így fontos figyelni magunkat, melyek azok az összetevők, amelyek nekünk nem feltétlen jók és olyan illatokat választani, amelyekben csak olyan anyagok szerepelnek, amelyek biztosan nem okoznak semmilyen kellemetlen reakciót!